Endoskopi nedir

Endoskopi; genel olarak “içi boş organların içine, ucu ışıklı bir araçla bakarak teşhis koyma yöntemidir.”  İçi boş organlara örnek olarak; mesane (idrar kesesi), mide, kalın bağırsak, burun içi, akciğerler verilebilir. İşte bu organlara sokularak organ içi yüzeyi araştırılır. Bakılan organa göre endoskopi ismi değişir. Örneğin akciğer içindeki bronşların görünümünü araştırmak için yapılan endoskopiye Bronkoskopi denir. Mesane (idrar kesesi) içine bakılarak yapılan endoskopiye Sistoskopi denir. İşte bu şekilde mide içi mukozanın görüntülenmesi araştırılması için yapılan “endoskopik işleme” Gastroskopi denir. Ancak çoğunlukla gastroskopi işlemi için Endoskopi terimi kullanılmaktadır. Yani “endoskopi yapıldım” denirken aslında “gastroskopi yapıldığı” kastedilir. Bu işlemin en doğrusu “Üst Gastrointestinal Sistem Endoskopisi” yada “Özofago-gastro-duedonoskopi “işlemidir.

Endoskopik İşlemAraştırılan organ
Gastroskopi veya Üst GİS endoskopisi veya Özofagogastroduodenoskopi  Yemek borusu+Mide+Duodenum (12 parmak bağırsağı)
KolonoskopiKalın Bağırsak
RektoskopiKalın bağırsağın son 15cm’ lik kısmı
SigmoidoskopiKalın bağırsağın son 30-40cm’lik kısmı
SistoskopiMesane
BronkoskopiAkciğer-Bronşlar

Endoskop cihazları tamamen flexibl (yani yumuşak, kıvrılıp bükülebilir) bir cihazdır. Ucundaki hassas kamera ile görüntü video ekrana yansıtılır.

Endoskopi öncesinde hastanın sakinleştirilmesi ve hatta uyutulması gerekebilir. Hastanın öğürme refleksinin azaltılması, rahatsızlığının giderilmesi ve doktora rahat bir çalışma ortamı sağlanması için çoğu zaman bu gereklidir. Endoskopi süresi, yapan kişiyle ilişkili olarak değişmekle de beraber, genellikle (gastroskopi) 3-5 dk. arasında sürer. Ama endoskopi sırasında hasta uyutulacağından, hazırlık süresi, endoskopi işlemi ve işlemden sonra toparlanmanız genelde 20 dakikayı bulur. İşlem sırasında bulunan bulguya göre bu süre değişir. Genelde herhangi bir işlem yapılmayacaksa ve sadece inceleme amaçlı endoskopi uygulanıyorsa 20 dakikalık ortalama bir süre geçer. Ama herhangi bir şekilde midenizde polip, kanayan bir damar görülürse bunların tedavisini hemen o anda yapmak gerekebilir. Veya patolojik inceleme için o bölgeden birkaç hücre örneği almak gerekebilir. O zaman endoskopinin süresi duruma göre değişebilir.

 Gastroskopi ile yemek borusu, mide ve hemen mide çıkışındaki on iki parmak bağırsağının incelenmesi yapılır. Yemek borusunda yutma güçlüğü, yutarken ağrılı olması,yemek borusuna yabancı cisim takılması(korroziv özofajit) (yanlışlıkla, veya değişik amaçlarla bazı cisimler veya zararlı-aşındırıcı sıvıların içilmesi),yemek borusu kanserleri, reflüye bağlı değişiklikler,mide fıtığı,yemek borusunda darlık, yemek borusu varisleri;  midede mide kanaması, tedavi ile geçmeyen mide şikayetlerinin olması, kilo kaybı alarm bulgusu dediğimiz yine kilo kaybı, zayıflama gibi bulgularda yapılması gereken bir tetkiktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir