Endoskopi biyopsi sonuçları yorumları-1

Eritamatöz (antral) gastrit

eritematöz antral gastrit

Resimde görüldüğü gibi, eritematöz gastrit örneğinde, eritemli (kırmızı bantlar şeklinde) görülmektedir. Genellikle mide (koruyucu) ilaçlara rağmen geçmeyen mide ağrıları, şişkinlik, hazımsızlık, bulantı, kusma gibi yakınması olan hastalarda görülür. Bu görünümlerine rağmen hastaların yakınmalarının esas nedeni bu değildir. Çünkü bu hastalara verilen ilaçlar ile yakınmalar ,ancak %10-15 hastada geçer. Bunun için bu yakınmaların tedavisi için ilgili bölümü ( Dispepsi) okuyunuz.

mide ağrısı

Endoskopi sonucunda eritematöz gastrit tanısı alan hastanın patolojik tetkikinde 3 önemli şeye de dikkat ederiz:

1-İntestinal Metaplazi (İM). pozitif veya negatif olarak raporlanabildiği gibi, Tiplerini de belirtebilir (Tip.I,Tip.II,Tip.III gibi). (ilgili bölümü okuyunuz.)

2-Atrofi : Pozitif veya negatif olarak raporlanabilir. (ilgili bölümü okuyunuz)

3-Helkobacter PYlori (mide mikrobu) :(+,-) veya şiddetini göstermek için (+,++,++,+++) olarak da gösterilebilir. (ilgili bölümü okuyunuz.

Eritematöz gastritin geleceği için yukarıdaki 3 değişkenin durumuna göre davranırız. Bunlar ASLA kanser göstergesi değildir. Pratik çalışmalarımızda çok örneklerini gördük ( en azından suiistimal edilmemesi gerek).Helikobacter pylori varsa genellikle atrofi ve İM neden olabilir. Bunların çoğunluğu uygun tedaviyle geçer.(ilgili bölümü okuyunuz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir